Ciekawostki o Gdańsku

Gdańsk jest miastem pełnym zabytków i ciekawostek. W 1263 roku otrzymał prawa miejskie. W XVII wieku Gdańsk był największym ośrodkiem w Rzeczypospolitej - zamieszkiwało go 80 tys. osób. Leży nad Zatoką Gdańską, u ujścia Motławy do Martwej Wisły. 1 wrzesnia 1939 roku o godzinie 4.45 wystrzały z pancernika "Schleswig-Holstein" skierowane w stronę Westerplatte rozpoczęły II wojnę światową.

W wyniku działań wojennych zniszczeniu uległo 90% zabytkowego śródmieścia Gdańska. Jego powerzchnia wynosi 262 km2 a liczba mieszkańców wynosi około 471 tys. Gdańsk wspólnie z Sopotem i Gdynią tworzą trójmiasto.

Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 414 km2, a głównym ośrodkiem miejskim jest Gdańsk. Trójmiasto zamieszkuje od 993 tys. do 1,5 mln osób.Najbardziej reprezentacyjną częścią starówki gdańskiej jest Główne Miasto, którego centralną oś stanowi Droga Królewska. Tędy prawdopodobnie monarchowie uroczyście wjeżdżali do miasta, co zapoczątkował w 1457 roku Kazimierz Jagiellończyk. Wzdłóż Drogi Królewskiej znajdują się najważniejsze zabytki Głównego Miasta.Symbolem Długiego Targu oraz całego Gdańska jest Fontanna Neptuna, którą wykonano w 1615 roku w Augsburgu.

Legenda mówi, że Neptun zdenerwował się widząc ciągle wrzucane do fontanny złote monety, uderzył trójzębem w wodę i zmienił monety w złoty pył, zdobiący wspaniały ziołowy liker Goldwasser. I odtąd złoty pył jest znakiem rozpoznawczym gdańskiej wódki Goldwasser.Kaszubi nazywają gdańskiego Neptuna Kresztofem.

Zgodnie z legendą, każdy kto przyjedzie do miasta po raz pierwszy, musi pocałować rzeźbę poniżej pleców. Co roku na Długim Targu odbywa się Jarmark Dominikański, którego historia liczy sobie 750 lat. Impreza odbywa się w pierwszym tygodniu sierpnia, kiedy przypadają imieniny Dominika. Impreza trwa przez trzy tygodnie, prezentuje się wówczas mnóstwo stoisk z tradycyjnymi wyrobami, wśród których króluje bursztyn. Targom towarzyszy wiele imprez artystycznych.